Pinsegudstjeneste på Sanderumgaard

Pinsegudstjeneste i haven

Pinsegudstjeneste 2. pinsedag, mandag d. 10. juni 2019 kl. 11 i Den Romantiske Have på Sanderumgaard

Det er blevet en tradition at holde friluftsgudstjeneste i Sanderumgaards have 2. pinsedag.

Der er tale om en fællesgudstjeneste for Tornbjerg, Fraugde, Allerup og Davinde sogne, og den varetages af alle sognets præster sammen med præsterne fra Tornbjerg i fællesskab.

Også i år medvirker New Danish Brass i arrangementet og spiller til såvel friluftsgudstjenesten som til den efterfølgende picnic.

Menigheden sidder rundt på plænen på deres medbragte tæpper og klapstole.

Husk påklædning svarende til vejret og måske en paraply i tilfælde af regn.

Sanderumgaards Romantiske Have har denne eftermiddag gratis adgang.

Velkommen til pinsegudstjeneste på Sanderumgaard.

Se billeder fra tidligere års pinsegudstjenester på Sanderumgaard her.

Gudstjenester

BegivenhedDato

Højmesse m. efterfølgende foredrag, Allerup kirke og forsamlingshus v/ SP

  foregår i: Allerup kirke

22. sep 10:30
11:30
22. sep 10:30 -
11:30

Høstgudstjeneste, Fraugde kirke v/ AS

  foregår i: Fraugde kirke

29. sep 10:00
11:00
29. sep 10:00 -
11:00

Fyraftensgudstjeneste m. Hans Henriksen, Davinde kirke v/ SP

  foregår i: Davinde kirke

1. okt 17:00
18:00
1. okt 17:00 -
18:00

Højmesse, Allerup kirke v/ AS

  foregår i: Allerup kirke

6. okt 09:30
10:30
6. okt 09:30 -
10:30

Højmesse, Fraugde kirke v/ AS

  foregår i: Fraugde kirke

6. okt 11:00
12:00
6. okt 11:00 -
12:00

Højmesse, Davinde kirke v/ SP

  foregår i: Davinde kirke

13. okt 09:30
10:30
13. okt 09:30 -
10:30

Højmesse, Fraugde kirke v/ SP

  foregår i: Fraugde kirke

13. okt 11:00
12:00
13. okt 11:00 -
12:00

Højmesse, Fraugde kirke v/ AS

  foregår i: Fraugde kirke

20. okt 11:00
12:00
20. okt 11:00 -
12:00

Højmesse og foredrag, Davinde kirke v/ SP og Johan Fynbo

  foregår i: Davinde kirke

27. okt 09:30
10:30
27. okt 09:30 -
10:30

Allehelgensgudstjeneste, Allerup kirke v/ SP

  foregår i: Allerup kirke

3. nov 15:30
16:30
3. nov 15:30 -
16:30

AS: Anne Sophie Bredmose Jakobsen

SP: Signe Paludan