Fraugde, Allerup og Davinde kirker

Fyraftensgudstjenester

Vi holder fyraftensgudstjeneste den første tirsdag i månederne september til april. Det er en kort gudstjeneste kl.17.00 med musik inden for mange genrer og deltagelse af en lang række forskellige musikere.

Gudstjenesterne er lagt forud for beboerforeningens fællesspisning i forsamlingshuset. Spisningerne er en årelang tradition.

Om konceptet ”fyraften i Davinde”

At gå i kirke kan være mange ting, og fyraftensgudstjenesterne har et andet udtryk end den traditionelle højmesse om søndagen.

Her er musikken i højere grad omdrejningspunktet, og vi vælger selv temaet for hver gang. Musikken kan variere mellem alt fra popmusik til rock, fra klassisk til Giro 413.

Det kombinerer vi med bibelske tekster samt centrale led fra gudstjenesten, herunder fadervor og velsignelse.

Samlet set har fyraftensgudstjenesterne et lettere udtryk, og folk går ofte derfra med et smil på læben og musikkens rytmer siddende i benene.

 

 

Gudstjenester

BegivenhedDato

Juleaften, børnegudstjeneste, Fraugde kirke v/ AS

 

24. dec 10:00
11:00
24. dec 10:00 -
11:00

Juleaften, højmesse, Fraugde kirke v/ AS

 

24. dec 14:00
15:00
24. dec 14:00 -
15:00

Juleaften, højmesse, Davinde kirke v/ SP

  foregår i: Davinde kirke

24. dec 14:30
15:30
24. dec 14:30 -
15:30

Juleaften, højmesse, Fraugde kirke v/ AS

  foregår i: Fraugde kirke

24. dec 15:30
16:30
24. dec 15:30 -
16:30

Juleaften, højmesse, Allerup kirke v/ SP

foregår i: Allerup kirke

24. dec 16:00
17:00
24. dec 16:00 -
17:00

Juledag, højmesse, Allerup kirke v/ AS

  foregår i: Allerup kirke

25. dec 09:30
10:30
25. dec 09:30 -
10:30

Juledag, højmesse, Fraugde kirke v/ AS

  foregår i: Fraugde kirke

25. dec 11:00
12:00
25. dec 11:00 -
12:00

Højmesse, Davinde kirke v/ AS

  foregår i: Davinde kirke

26. dec 09:30
10:30
26. dec 09:30 -
10:30

Nytårsgudstjeneste, Fraugde kirke v/ SP

  foregår i: Fraugde kirke

31. dec 15:30
16:30
31. dec 15:30 -
16:30

Nytårsgudstjeneste, Allerup kirke v/ SP

  foregår i: Allerup kirke

1. jan 15:30
16:30
1. jan 15:30 -
16:30

AS: Anne Sophie Bredmose Jakobsen

SP: Signe Paludan