Fraugde, Allerup og Davinde kirker

Børnegudstjeneste: Tak for mad! – Giv glad!

Søndag d. 29. september 2019 kl. 10 i Fraugde kirke

Børnehøstgudstjeneste og leg for de små i samarbejde med Fraugde Beboerforening og FDF.

Børn i verden burde have samme vilkår, men det har de ikke, og vi vil gerne hjælpe.

Derfor inviterer vi til en dag med masser af sjov, og overskuddet giver vi til børn i verden, der har brug for hjælp.

Vi starter med en kort børnegudstjeneste i kirken med fortælling og sang, og bagefter er der masser af aktiviteter foran sognegården, bl.a en stor hoppeborg, ansigtsmaling og meget, meget mere.

Vi giver af vores overskud! Det betyder, at der ikke er en fast pris på aktiviteterne, men når dagen er slut, donerer vi hver især det beløb, vi synes.

De indsamlede penge går til Fru Hansens Plan, en lille nødhjælpsorganisation der laver socialt arbejde i Ghana.

 


Gudstjenester

BegivenhedDato

Højmesse og foredrag, Davinde kirke v/ SP og Johan Fynbo

  foregår i: Davinde kirke

27. okt 09:30
10:30
27. okt 09:30 -
10:30

Allehelgensgudstjeneste, Allerup kirke v/ SP

  foregår i: Allerup kirke

3. nov 15:30
16:30
3. nov 15:30 -
16:30

Allehelgensgudstjeneste, Fraugde kirke v/ AS

  foregår i: Fraugde kirke

3. nov 17:00
18:00
3. nov 17:00 -
18:00

Allehelgensgudstjeneste, Davinde kirke v/ SP

  foregår i: Davinde kirke

3. nov 19:00
20:00
3. nov 19:00 -
20:00

Fyraftensgudstjeneste m. J.S. Bach og Astrid Lindgren, Davinde kirke v/ SP

  foregår i: Davinde kirke

5. nov 17:00
18:00
5. nov 17:00 -
18:00

Højmesse, Allerup kirke v/ SP

  foregår i: Allerup kirke

10. nov 09:30
10:30
10. nov 09:30 -
10:30

Højmesse, Fraugde kirke v/ SP

  foregår i: Fraugde kirke

10. nov 11:00
12:00
10. nov 11:00 -
12:00

Højmesse, Fraugde kirke v/ AS

  foregår i: Fraugde kirke

17. nov 11:00
12:00
17. nov 11:00 -
12:00

Højmesse og foredrag, Davinde kirke v/ AS og Karsten Nissen

  foregår i: Davinde kirke

17. nov 14:00
15:00
17. nov 14:00 -
15:00

Højmesse, Allerup kirke v/ AS

  foregår i: Allerup kirke

24. nov 09:30
10:30
24. nov 09:30 -
10:30

AS: Anne Sophie Bredmose Jakobsen

SP: Signe Paludan